Zarejestruj się a będziesz otrzymywać ciekawe informacje: Indie, Nepal, Bhutan, Chiny i Tybet

A A A
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kumbh_mela_6.jpg'
There was a problem loading image 'images/kumbh_mela_6.jpg'
There was a problem loading image 'images/kumbh_mela_5.jpg'
There was a problem loading image 'images/kumbh_mela_5.jpg'
There was a problem loading image 'images/kumbh_mela_1.jpg'
There was a problem loading image 'images/kumbh_mela_1.jpg'

Kumbh Mela    

kumbh_mela_6.jpg  

Najstarszy i najważniejszy z hinduskich festiwali. Odbywa się, co 4 lata. Biorą w nim udział miliony pielgrzymów, którzy dokonują rytualnych kąpieli w świętych rzekach Indii: w Gangesie w Haridwar, rzece Kshipra w Ujjain, rzece Godavari w Nasik i Triveni Sangam w Allahabad.
Wyznawcy hinduizmu gromadzą się nad brzegami rzek, w miejscach zwanych Ghaty i dokonują rytualnych obmyć, żeby dokonać symbolicznego oczyszczenia dusz i wejść na drogę karmy. W wierzeniach hinduistycznych i buddyjskich karma to „prawo czynu”, według którego każde działanie czy myśl wywiera wpływ na duchowość człowieka i w konsekwencji oddziałuje na jego kosmiczny rozwój, decydując także o jego przyszłych wcieleniach.

kumbh_mela_5.jpg  kumbh_mela_1.jpg

Przyrównując religię hinduistyczną do katolickiej można ująć to w uproszczeniu tak, że wszystkie działania człowieka poza karmą są grzechem, pojęcie grzechu jednak nie występuje w hinduizmie, bo nie ma też „nieba” i spotkania z Bogiem. Wyznawcy hinduizmu mogą jednak swoją duszę wyzwolić od nieustannego cyklu narodzin i śmierci podążając drogą karmy.
Na obchody Kumbh Mela schodzą wszyscy pielgrzymi, w tym również Sadhu, którzy, na co dzień żyją w lasach i jaskiniach. W czasie świąt Sadhu smarują swoje nagie ciała popiołem, a włosy zaplatają w dredy.
Pochodzenie Kumbh Mela znajduje się w Bhagwat Purana i ma różne legendy z nim związane.
Ostatnie Kumbh Mela odbyło się w Allahabad i trwało od 27 stycznia 2013 do 25 lutego 2013.